Rubriky
Nezařazené

Sametová revoluce

17. listopad – O CO SE JEDNÁ?

17. listopad je velmi důležitý den v historii České republiky. Tento den se slaví jako Den boje za svobodu a demokracii. Je to proto, že v roce 1989 se na tento den konala velká událost známá jako Sametová revoluce.

Sametová revoluce byla doba, kdy lidé v České republice řekli “ne” nespravedlnosti a bojovali za svobodu. U moci byli komunisté, jejichž způsob vlády nebyl spravedlivý. Byla to doba, kdy lidé chtěli mít možnost rozhodovat o svém vlastním životě a žít v zemi, kde mohou svobodně vyjadřovat své názory. A to nebylo možné, kvůli tehdejší vládě Komunistické strany.

Lidé se 17. listopadu sešli na ulicích, drželi svíčky a zpívali písně. Kromě svíček, lidé drželi v rukou také klíče. Zvonění klíči bylo symbolem otevření dveří k svobodě. Tomu se říká demonstrace. Demonstrace je velký průvod lidí, kteří chtějí ukázat, že si myslí něco důležitého. Bylo to pokojné, nikdo nebyl násilný, a proto se to nazývá “Sametová” revoluce – samet je měkký a hladký materiál.

Ale 17. listopadu 1989, během této demonstrace na pražské Národní třídě, byli demonstranti násilně napadeni jednotkou Veřejné bezpečnosti. Tato událost šokovala celý národ a vedla k ještě větším protestům.

Díky odvaze těchto lidí se Česká republika a Slovensko staly svobodnými zeměmi. Po této revoluci byla Komunistická strana nahrazena novou vládou. Novým prezidentem se stal Václav Havel.

A proto každý rok 17. listopadu slavíme a připomínáme si tuto důležitou událost a nazýváme tento den – DEN BOJE ZA SVOBODU A DEMOKRACII.

Zajímavost: Mezi písně této revoluce patří i ty naše oblíbené jako např. Morituri te salutant a Když mě brali za vojáka.

Pokud by tě zajímalo něco víc, mrkni na hezky ztvárněné videa: ZDE (pro světlušky i skautky), ZDE (slovensky – pro skautky).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *