Vzkaz skautkám od rádkyně Barči..

Milé skautky, dnešní článek je jenom pro Vás! ❤️

Stejně tak, jako naším nejmladším členkám chodí domů časopis Ben Já Mína a našim Sedmikráskám Světýlko, tak i Vám, do schránky jednou za měsíc doputuje pošta jen pro Vás – časopis Skaut.

Ale dnes přináším jednu novinku! Vy, které jste se ještě do schránky nepodívaly, tak tam určitě mrkněte, protooože Vám spolu s prosincovým vydáním přišla i knížka s názvem Skautská pátrání po tom, jak u nás vládli komunisté od českého spisovatele Michaly Klímy!!

Mimo to, že tento autor je držitelem osvědčení účastníka odboje a odporu proti komunismu, byl to taky jeden z vedoucích skautského oddílu Pětky, oddílu který přežil i komunistický zákaz!

Dost ale informací, povím Vám něco o knížce. 🙂

Knížka vypráví o dětech ze skautského oddílu, kterým již skončily prázdniny. Po dlouhé době se setkávají ve své klubovně a vypráví si o tom, jaká místa navštívili a jak se jim tam líbilo. Tato diskuze vede až k tomu, že jedna ze členek začne popisovat, jaké to bylo na komunistické Kubě. Její vyprávění dovede hlavního vedoucího k tomu, že by si mohli o komunismu povyprávět více i v rámci oddílu. A tak se rozhodl, že si na každou schůzku jeden ze členů připraví nějaké povídání o komunistickém režimu. Ať už to bylo o vycestování do zahraničí, oblečení, které se v této době nosilo, nebo o tom, jak se vlastně tento režim dostal až k nám.

Asi bych po této knize v knihkupectví nesáhla, ale když jsem se dozvěděla, že tato kniha vznikla, a že je i součástí skautského časopisu, nedalo mi to a rozhodla jsem se začíst. Sice začátek byl trochu těžší než jsem tak nějak “vplula“ do děje, ale nakonec jsem ráda za dočtení knihy až do konce. 🙂

Díky této knížce jsem se dozvěděla plno informací a konečně, i mně, zapadly některé věci na to správné místo. A ač to není můj oblíbený žánr, a dějepis můj oblíbený předmět, chtěla bych Vám tuto knížečku doporučit. Je vyprávěna v krásném skautském prostředí, které všechny známe a má v sobě i několik vtipných hlášek, díky kterým se nám na tváři vykouzlí úsměv.

Ano, kniha má takový nějaký svůj styl a není to Harry Potter ani žádná romantika. Ale myslím, že je to knížka, které bychom měly dát alespoň šanci. Pomůže nám v tom, že nedovolíme, aby se něco takového opakovalo, protože už samy budeme vědět, že to bylo špatně. Možná nás učiní i vděčné za to, co máme teď. Ukáže nám bránu do historie a naučíme se díky ní něco, i jen tím, že čteme část života jednoho z oddílu. Ukáže nám jednotu, za kterou se vyplatí bojovat a dodá nám sílu, když si budeme říkat, že horší už to být nemůže.

Ano může, a to my nesmíme dopustit.

Prosím, dejte knížce šanci, stejně tak jako já, protože stojí za to!

Čestný skautský.

Vaše rádkyně, Baru Hynková ❤️

P.S. Když zapátráte ve své stezce, najdete bod, který přečtením této knížky budete mít částečně splněný a do jeho dokončení Vám bude chybět jen malinko… 😉

Měli ve své moci všechny u nás vycházející noviny a časopisy a taky rozhlas a později televizi. A ani to jim nestačilo, aby jim lidi uvěřili.“

Tak to snad záleží na nás, ne?! Přece když lidi vědí, že to nebylo k žití, nedovolí, aby se to opakovalo…“  (úryvky z knihy Skautská pátrání o tom, jak u nás vládli komunisté.)